Mağara Adamı’na göre beslenme

Kendi tasarladığım modelde, 3N1K diye nitelendirdiğim, ketojenik, paleo ve intermittent fasting odaklı bir beslenme düzeni var: Ne, ne zaman, nasıl ve kimle yemeliyiz.” 2011 yılına dek, alışılageldik 5-6 öğünlü, karbonhidratlı beslenme planlarını uygulayan Çağrı, “Forma girmenin tek bir yolu yoktur,” diyor. “Bu programla da iyi bir form tutmuştum ancak bir noktadan sonra 3 saatte bir yemek yemek zaman açısından imkânsız hale geldi.” Bu noktada Çağrı, “paleolitik gıdaları ketojenik makrolara göre ayarlayarak daha uzun süre aç kalarak aynı etkiyi elde edebileceğini” keşfettiğini belirtiyor. Ketojenik beslenme modeli, sporcuların günlük ihtiyaç duydukları enerjinin yüzde 70-75’ini yağdan, yüzde 20’sini proteinden ve geriye kalan yüzde 5-10’luk kısmını ise karbonhidrattan aldığı bir sistem. Bu modeli uygulayan Çağrı, “2011 yılından sonra hayatımdan 6 öğün çıktı, günde yalnızca 2 öğünle besleniyorum.

Ketojenik sistemi uygulayıp başarılı olamayan danışanlarında en sık gördüğü hatalardan birinin kalori bakımından az beslenmek olduğunu belirtiyor: “Karbonhidratlı modelde 2000-2500 kalori alırken, ketojenik modelde 4000 kalori alıyorum.” Tüketeceğiniz zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla, pirinç gibi karbonhidrat yüklü besinlere oranla daha küçük hacimlerde daha yüksek kaloriler alabilirsiniz. Bunun, herhangi bir güç veya kas kaybının da önüne geçecek olmasının yanı sıra yağlanmaya neden olma riski de bulunmaz.

Keto flu, vücudun enerji elde etmek için karbonhidrattan gelen glikoz yerine yağ yakmaya geçerken verdiği tepkilerdir. Çağrı’nın önerisi, Lyle McDonald’ın da kitabında bahsettiği gibi bu durumlarda “hedeflenmiş ketojenik diyet” uygulamaktır. Bu modelde kişi, yalnızca antrenman öncesi ve sonrası karbonhidrat alır, günün geri kalanında ise yağ ve proteinle beslenir. 1,5-2 ay boyunca uygulanan bu modelden sonra, bir sonraki aşama olan tam ketojenik diyet sistemine geçilebilir. Ancak Çağrı, “Kişi bu modelle zaten form yakalıyorsa tam ketojenik modele geçmesi şart değildir, aynı sistemle devam edebilir,” diye belirtiyor.